Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 07.04.2019 12:13:28

Vítají Vás australští ovčáci Gentle Mate

O AUSTRALSKÉM OVČÁKOVI

Obecná charakteristika australského ovčáka

                                  ASCA Hall of Fame, ASCA Ch. Fantasias Masterpiece

        Australský ovčák je mezi ostatními psími plemeny skutečným rytířem. Jeho aktivita, pohyblivost, vlohy pro práci s dobytkem, inteligence, učenlivost, oddanost a věrnost jeho rodině a neutuchající touha pracovat pro svého pána a dělat mu radost z něj činí vynikajícího pracovního psa a v poslední době také stále vyhledávanějšího společníka. Australský ovčák se hodí ke všem druhům psích sportů, je skvělý průvodcem při procházkách, projížďkách na kole či na koni a využívá se také jako pes záchranářský, pátrací, asistenční či terapeutický.

         Aussie, jak toto plemeno zdrobněle nazývají v zemi jeho původu USA, chce být právoplatným členem své rodiny, chce se zúčastnit všech jejích aktivit a život v kotci bez kontaktu s lidmi pro něj není vhodný. Většinou se také nespokojí s několika krátkými procházkami denně a pro jeho psychiku je nesmírně důležité, aby mohl být svému pánu něčím užitečný.

            Australský ovčák je vyvážený pes střední velikosti a průměrně silné kostry. Výška se orientačně pohybuje u fen mezi 45,5 – 53,5 cm a u psů mezi 50,5 – 58,5 cm. Je pozorný a živý a projevuje sílu a vytrvalost spolu s neobyčejnou hbitostí. Formát těla australského ovčáka je spíše obdélníkový než čtvercový, tzn. délka těla je o něco větší než jeho výška. Srst australského ovčáka je střední délky a průměrné kvality, v barvách a rozložení znaků, které propůjčuje každému jedinci individualitu. Zbarvení srsti může být v základu černé či červené (červené se vyskytuje v celé řadě odstínů od červené až po hnědou) v kombinaci s bílými znaky či měděným pálením nebo také s obojím. Vlivem působení merle genu, který narušuje základní barvu srsti, vzniká v černé či červené barvě mramorování a tím velmi atraktivní zbarvení merle – blue merle (z černé barvy) či red merle (z červené barvy). Také zbarvení merle může být kombinováno s bílými znaky či měděným pálením nebo i s obojím.

      Australský ovčák je pes s výraznými ovčáckými a hlídacími instinkty. Povaha australského ovčáka by měla být vyrovnaná a přátelská bez projevů plachosti či agresivity. Vůči neznámým lidem může být aussie ze začátku rezervovaný, tato rezervovanost však nesmí být zaměňována s bázlivostí.                    

       

Rádi by jste znali odpovědi na Vaše otázky týkající se plemene australský ovčák? Kontaktujte nás, rádi Vám odpovíme.          

      

    

        

Všechny texty a obrázky na těchto stránkách jsou majetkem chovatelské stanice Gentle Mate.  Jejich kopírování, popř. publikování je možné pouze s naším písemným souhlasem.

Kopírování textů přímo ze stránek je znemožněno, pokud máte zájem o některou část textů, kontaktujte nás telefonicky či emailem.

Copyright © Mariana Weberová, 2007

TOPlist