DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 18.05.2023 09:40:31

Vítají Vás australští ovčáci Gentle Mate

Historie

               

Původ australského ovčáka

       „NIKDO NEVÍ ODKUD PŘIŠEL, ALE TADY JE A TADY ZŮSTANE.“ (1996, Jeanne Joy Hartnagle –  Taylor,    All about Aussies)

          Tento citát americké autorky, chovatelky, cvičitelky, vystavovatelky a rozhodčí, která pochází z rodiny, jež stála u zrodu moderního australského ovčáka, jak je znám dnes, jedním souvětím vystihuje celou historii tohoto jedinečného plemene. Ranná historie plemene je neznámá, protože přesné historické záznamy z doby, kdy se v USA, zemi původu plemene začali objevovat předci dnešního australského ovčáka, neexistují.

Někteří historikové, kteří se zabývali původem plemene se domnívají, že australský ovčák vznikl křížením ovčáckých plemen, která přicházela do Ameriky s evropskými osadníky. Takto se sem dostávali ovčáčtí psi z britských ostrovů – „Dorset Blue Shags“, „Smithfield Sheepdogs“ a „Cumberland Sheepdogs“, přičemž první dva typy jsou podobné starému skotskému ovčáku – kolii a poslední typ se podobá border kolii a ovčáčtí psi ze Španělska. Na přelomu 16. a 17. století začali imigranti ze Skotska přivážet skotské kolie, což v tehdejší době ještě nebyli kolie, jak je známe dnes, ale jednalo se o ovčácké psy typu bearded kolie. Další psi typu bearded kolie – „Welsh Grey Sheepdogs“ se dotávali do USA z Walesu. S Iry přicházeli „Glenwherry colllie“, kteří připomínali border kolii. Němci přiváželi své německé ovčáky a špicovité psy a Francouzi Flanderského bouviera. Nejznámějším importovaným plemen této doby byl zřejmě „English Shepherd“ – anglický ovčák. V Americe byl nazýván farmářská kolie a užíval se k pasení dobytka, ochraně rodiny před divokými zvířaty a upozorňování na nezvané hosty. Mnoho lidí se domnívá, že právě toto plemeno je jedním z předků australského ovčáka, tuto teorii však nelze nijak potvrdit ani vyvrátit.

V průběhu tohoto období se v různých oblastech USA vyvíjela různá plemena ovčáckých psů v důsledku vzájemného křížení importovaných plemen a výběru psů, kteří nejlépe odpovídali potřebám daného regionu. Tito psi byli označováni různými názvy jako „španělští ovčáci“, „bob-tails“, kalifornští ovčáci“, „pastor dogs“, „blues“ a „new mexican shepherds“. Australský ovčák tak mohl být křížencem ovčáckých psů britského typu, kteří pracovali po celé zemi jako farmářští psi, mohl však být také kombinací všech výše zmíněných plemen.

Jiná teorie o původu plemene, která je podporována řadou historiků říká, že australský ovčák je potomkem baskických ovčáckých psů, kteří nejdříve cestovali spolu se svými majiteli a ovcemi Merino do Austrálie a poté do Ameriky, když zde začala růst poptávka po australské vlně. Baskové původně žili v západní části Pyrenejí ve Francii a Španělsku a jejich zvláštností bylo, že neměli psanou řeč a veškerá historie národa se předávala mladším generacím pouze ústní formou – příběhy a písněmi. Psi, kteří cestovali s Basky z Evropy do Austrálie, byli pyrenejští a katalánští ovčáci. Tito psi se mohli v Austrálii křížit s dalšími ovčáckými psy Němců, Francouzů, Irů a Walesanů, například s tzv. „německou kolií“, která vypadala velmi podobně jako dnešní australský ovčák a mohla by zřejmě figurovat mezi jeho předky. Baskové jsou spojováni s vyšlechtěním několika vynikajících ovčáckých psů, včetně možných předků moderního australského ovčáka. 

Koncem 18. a začátkem 19. století, kdy v USA rostla poptávka po australské vlně ovcí Merino, přijížděli Baskové se svými „malými modrými psy“ spolu s náklady ovcí do Ameriky. V Americe se tito psi zřejmě křížili se zdejšími ovčáckými a farmářskými plemeny, přesto si však zachovávali svůj původní typ..

          To, co je o australském ovčákovi dnes známo, bylo předáváno většinou ústně a prostřednictvím legend. Legenda uvádí, že tito psi se těšili velké úctě indiánů kvůli jejich zvláštnosti a často modrým očím. Začali je nazývat „psi s očima duchů“ a nechávali tyto svaté (duchovní) psi a jejich majitele nezraněné. Nejhmatatelnější dokumentací existence předchůdců současného australského ovčáka v této době jsou fotografie pořízené během konce 18. a začátkem 19. stol.          

             

Počátky chovu plemene v USA (zrod současného australského ovčáka)

Největšího rozvoje jako samostatné plemeno dosáhl australský ovčák během 20. století. Na začátku 20. stol. byli australští ovčáci koncentrováni v západních a severozápadních oblastech Spojených států. Plemeno region od regionu typově kolísalo. Psi v Oregonu, Coloradu, Idahu a Washingtonu byli trochu menší a kompaktnější než psi, kteří se vyskytovali podél západního pobřeží Kalifornie.

         Aussies se stali populárními díky jejich účasti na výstavách a veletrzích dobytka, rodeích a přehlídkách koní a psů, kde předváděli různé zábavné kousky a podíleli se na ukázkách pasení a agility. Publikum žaslo nad zázračnými schopnostmi „malých modrých psů“.

         Jay Sisler, cvičitel psů z Emettu v Idahu, byl prvním, kdo představil australského ovčáka americkému publiku a udělal tak pro plemeno krok, bez kterého by jeho současné rozšíření a obliba byly asi těžko myslitelné. Sisler strávil dvacet let svého života předváděním triků svých „modrých psů“ na rodeích po celých Spojených státech a Kanadě během 50. a 60. let 20. stol. Jayovi aussie se objevili také v několika filmech včetně dvou Disneyových : STUB – Největší honácký pes západu (STUB – The greatest Cowdog in the West) a Běž Appalooso, běž (Run Appaloosa Run).

Prvního australského ovčáka Sisler získal v roce 1939 – jednalo se o red merle psa jménem Keno (Keeno). Ze spojení Kena (Keena) s fenou Blue Star, kterou Sisler koupil na aukci dobytka a jejíž původ byl neznámý vzešli dva psi – Shorty a Stub. Sisler’s Shorty (1948 –1959), pes ve zbarvení blue merle, byl otcem řady nejvýznamnějších zakladatelů jednotlivých krevních linií australských ovčáků. Linie, které se od něj odvíjejí, figurují v dnešní době ve většině rodokmenů moderních australských ovčáků. Shorty byl otcem psa Sisler’s Joker, jehož vnučka Taylor’s Buena byla výnamnou zakladatelkou plemene a nacházíme ji především v rodokmenech psů z linie Hartnagles Las Rocosa. Nejvýznamnějším potomkem Shortyho byl pravděpodobně Woods Jay, (1950 –1964), zakladatel krevní linie Fletcher Wood’s. Jayova dcera, Nettesheim’s Twinkle, byla matkou psa Heard’s Cactus of Flintridge, fen Heards Savor of Flintridge a Saga of Flintridge, z nichž především první dva významně přispěli k utváření jedné z nejznámějších a nejstarších krevních linií australského ovčáka – Heards Flintridge linie.

Otec Weldona Hearda, který cílenou příbuzenskou plemenitbou vytvořil linii Heards Flintridge, Noel Heard, získal prvního australského ovčáka, červeného psa jménem Old Jim v roce 1928. S tímto psem Weldon Heard vyrůstal a později se mu podařilo dostat se k arizonské chovné feně Nicka Smedra, která vešla ve známost pod jménem Smedras Blue Mistingo a stala se spolu se psem Harpers Old Smokey, matkou feny Heards Blue Spice of Flintridge, zakládající fenou Heards Flintridge linie. Spice byla zpětně kryta svým otcem a z tohoto spojení vzešli pes Heards Salt of Flintridge a feny Heards Chilli of Flintridge. Oba tito psi byli rodiči řady špičkových výstavních psů 70. let 20. stol. a významně figurují v rodokmenech dnešních aussie. Nejznámějšími psy Heards Flintridge linie jsou bezesporu bratři po The Herdsman of Flintridge a Heards Savor of Flintridge - HOF Ch. Wildhagens Dutchman of Flintridge a HOF Ch. Fieldmaster of Flintridge, kteří byli velmi úspěšní výstavně a o jejichž potomky byl velký zájem mezi chovateli. Spojení mezi Dutchmanem a fenou Wildhagens Thistle of Flintridge bývá označováno jako „zlaté spojení“ – z tohoto spojení vznikla linie Bonnie Blu, jejíž představitele, především black tri psa HOF Ch. Windermeres Sunshine of Bonnie Blu, CDX, můžeme dnes nalézt v absolutní většině rodokmenů aussie hlavně výstavních linií. Také bratr Dutchmana, Fieldmaster významně přispěl k vytvoření několika linií a byl otcem řady vynikajících psů a fen, kteří dále zvětšovali slávu linie Weldona Hearda.

Weldon Heard, který vystudoval veterinární medicínu a byl vzdělaný i v oblasti genetiky, využíval při vytváření své linie metody úzké příbuzenské plemenitby kvalitních zvířat, přičemž kvalitu zvířat hodnotil jako kombinaci vyvážené stavby těla, dobrých pracovních schopností a inteligence. Selektivně připouštěl feny, které pocházely z jeho linie zpět ke svým osvědčeným psům. Tato metoda vedla k ujednocení linie, což vedlo k přiblížení typu a kvality jednotlivých zvířat. Když byli tito psi začleňováni do dalších linií a jejich potomstvo připouštěno zpětně k linii Flintridge, stávali se také tyto linie typově jednotnějšími.

Juanita Ely, stará chovatelka aussie, získala svého prvního aussie, Teddyho, od baskického pasáka, který doprovázel nákladní loď ovcí v roce 1920, kdy byli ona a její manžel rančery v Idahu. Mezi jinými koupila malého modrého psa jménem Feo od Warrenovi dobytkářské společnosti ve Wyomingu. Feo byl spářen s její fenou Ely’s Blue (Heavron’s Bob ´ Young’s Bitchie), kterou získala od Gene Sislera a z tohoto spojení vzešli pes Hartnagle’s Jinx a fena Hartnagle’s Goodie, která byla později  zaregistrován jako Blue Shadow a často se objevuje mezi předky psů z Fletcher Wood’s linie.

         Hartnagle’s Badger (1954-1969), syn Ely’s Blue, byl jedním z mnoha psů, kteří přispěli k vytvoření krevní linie Hartnagle’s Las Rocosa.

          Steve Mansker viděl Jay Sislera a jeho aussie na rodeích ve 40. letech 20. století. V roce 1956 se mu podařilo koupit fenu Sislers Freckles, která byla připuštěna psem Greens Kim, velkou modrou merlí a vynikajícím ovčáckým psem. Z tohoto spojení vzešla Maskers Anna Lee. Dalším významným spojením této linie bylo připuštění vnučky Freckles Duchess k dalšímu vynikajícímu pracovnímu psu – Manskers Smokey. Z tohoto spojení se narodil Manskers Turk – výborný, dobře vypadající pracovní pes, který tyto své vlastnosti předával svým potomkům. Z nich stojí za zmínku především Taylors Rusty (Manskers Turk x Sislers Freckles), Taylors Whiskey (Manskers Turk x Manskers Anna Lee). Oba tito psi významně přispěli k vytvoření světoznámé linie Hartnagles Las Rocosa.

          Mansker při chovu využíval liniovou plemenitbu avšak v rozumné míře. Jeho hlavním cílem nebylo produkovat psy jednotného typu, kteří by byli úspěšní na výstavách, ale psy a vynikajícími pracovními vlastnostmi, vysokou inteligencí, cvičitelností a odpovídající stavbou těla. Na psech z jeho linie byla vybudována řada spíše pracovních linií australských ovčáků jako Hartnagles Las Rocosa, Taylors Australian Shepherds, Slash V či Casa dee Carrillo.

          Ze spojení mezi psem Taylors Whiskey a fenou Taylors Buena (Sniffs Dandy Danny x Petramalas Tate) vzešla řada výborných jedinců, z nichž především dvě feny – Hosmers Jill a Hartnagles Fritzie Taylor se hodně objevují v rodokmenech psů z Las Rocosa Linie. Hosmers Jill byla připuštěna psem Boehmers Four Man, synem Taylors Rusty a z tohoto spojení se narodil HOF Ch. Las Rocosa Shiloh, zřejmě nevýznamnější pes z linie Hartnagle’s Las Rocosa, který se často objevuje v rodokmenech současných aussie. HOF Hartnagles Fritzie Taylor byla připuštěna synem své sestry, HOF CH. Las Rocosa Shilohem. Z tohoto spojení vzešli např. Ch. Las Rocosa Ricky Taylor, Ch. Las Rocosa Rojo Hombre a především Ch. Las Rocosa Leslie, nejslavnější Shilohova dcera. Leslie dala život třem proslulým psům - HOF CH. Chulo Rojo of Fairoaks, zakladateli linie Fairoaks (Taylors Whiskey x Ch.Las Rocosa Leslie), HOF Las Rocosa Sydney (Taylors Whiskey x Ch.Las Rocosa Leslie a HOF Las Rocosa Lester (HOF Ch. Las Rocosa Shiloh x Ch. Las Rocosa Leslie). Také tyto psy nacházíme v současné době ve většině rodokmenů australských ovčáků.

          Také v linie Hartnagles Las Rocosa s prováděla liniová plemenitba a za účelem upevnění vynikajících vlastností psů této linie také úzkou příbuzenskou plemenitbu.

        Dalším psem, který měl vliv na utváření moderního australského ovčáka byl red merle pes Red Rustler Lois Georgové.

Díky vytrvalé chovatelské práci lidí, kteří si australského ovčáka oblíbili jako spolehlivého ovčáckého psa s nadprůměrnou inteligencí a oddaného rodinného společníka, který by položil život za svého pána či jeho majetek tak byly vytvořeny základní krevní linie, čímž byl učiněn rozhodující krok pro vyšlechtění australského ovčáka takového, jak ho známe dnes.   

 

           

(Zdroj:  Jeanne Joy Hartnagle –  Taylor, All About Aussies, 1996, Alpine Publications, Inc., P.O.Box 7027, Loveland, CO  80537 

 Liz Palika - The Australian Shepherd - Champion of Versatility, 1995, Howell Book House, 1633 Broadway, NY 10019)

            

               

           

 

        

Všechny texty a obrázky na těchto stránkách jsou majetkem chovatelské stanice Gentle Mate.  Jejich kopírování, popř. publikování je možné pouze s naším písemným souhlasem.

Kopírování textů přímo ze stránek je znemožněno, pokud máte zájem o některou část textů, kontaktujte nás telefonicky či emailem.

Copyright © Mariana Weberová, 2007